برگزاری دومین دوره آموزشی پهپاد فتوگرامتری ۱۱ الی ۱۴ بهمن ماه

دسته: اخبار , دوره های آموزشی , گزارش های تصویری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

 

♦️دومین دوره آموزشی «‌تهیه‌ی نقشه با استفاده از پهپاد فتوگرامتری با حذف کامل نیاز به عملیات زمینی برداشت نقاط کنترل» برگزار شد.

▫در این دوره که در روزهای ۱۱ تا ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ در محل دفتر مرکزی جامعه مهندسان نقشه بردار ایران برگزار گردید، مهندسان نقشه‌بردار علاقه‌مند از شرکت‌های مهندسان مشاور نقشه‌برداری و ارگان‌های دولتی مرتبط از استان‌های مختلف از سراسر کشور حضور یافتند. با توجه به برآیند نظرات شرکت‌کنندگان در دوره اول و به منظور افزایش و بهبود کیفیت آموزشی، مدت دوره از ۳ روز به ۴ روز افزایش یافت.

✈در این دوره نیز همچون دوره نخست، روز اول به آموزش فناوری پهپاد، ایمنی پرواز و مقررات هوایی توسط مهندس سعیدی، دبیر کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوافضای کشور اختصاص یافت.

✈روز دوم، موضوع اصول نقشه‌برداری به روش فتوگرامتری با پهپاد، با استفاده از نقاط کنترل و بدون استفاده از نقاط کنترل، توسط مدرس دوره آقای مهندس امجدی ارائه گردید و طی آن عناوینی نظیر مبانی اولیه فتوگرامتری پهپاد، انواع پهپادهای فتوگرامتری و کاربردهای آن‌ها، کالیبراسیون دوربین ، اصول نقشه‌برداری با پهپاد بر اساس دستورالعمل سازمان نقشه‌برداری کشور و روش‌های استفاده از نقاط کنترل و همچنین حذف نیاز به نقاط کنترل مورد بررسی قرار گرفت و طراحی پرواز به شرکت‌کنندگان در دوره آموزش داده شد.

✈روز سوم به آموزش عملی با اجرای عملیات کامل پرواز و عکس‌برداری و کنترل پرنده اختصاص یافت و حاضران در دوره به منطقه فیلستان انتقال یافتند و از نزدیک با آماده‌سازی و راه‌اندازی تجهیزات، تست‌های قبل از پرواز اصلی، انتخاب محل‌های مناسب شروع و پایان پرواز، اصلاحات طراحی پرواز براساس واقعیت منطقه، انواع روش‌های کنترل پرنده (به‌صورت اتوپایلوت و نیز دستی) و مشاهده و رصد پرنده در حین پرواز آشنا شدند.
goo.gl/kvf8XU
✈درنهایت در روز چهارم دوره، با استفاده از داده‌های اخذشده از پرنده در روز سوم، به آموزش نرم افزاری روال اجرایی نقشه‌برداری با پهپاد به‌صورت اجرایی پرداخته شد. در این روز علاوه بر شرح روال اجرایی نرم‌افزارهای عمومی با قابلیت‌های محدود مشهور به نسل SFM (نظیر Agisoft PhotoScan، Pix4Dmapper و …)، به آموزش روال اجرایی نرم‌افزارهای کاملاً تخصصی فتوگرامتری (نظیر INPHO، LPS و …) نیز پرداخته شد و میان هر دو دسته نرم‌افزارهای عمومی و تخصصی فوق مقایسه صورت گرفت. به‌علاوه شرح و آموزش پردازش اولیه انواع داده‌های خروجی عملیات تصویربرداری و پردازش‌ها و عملیات نرم‌افزاری لازم برای تولید انواع خروجی‌های نقشه‌برداری با پهپاد، ارائه گردید.

▫در پایان دوره، گواهی‌نامه فناوری پهپاد، ایمنی پرواز و مقررات هوایی توسط اتحادیه صنایع هوافضا، و نیز گواهی‌نامه تهیه نقشه با استفاده از پهپاد فتوگرامتری با حذف کامل نیاز به عملیات زمینی برداشت نقاط کنترل توسط جامعه مهندسان نقشه بردار ایران به حاضران اعطا خواهد گردید.

 

 

 

 

 


نوشته شده توسط:نویسنده - 114 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۴
برچسب ها: