درخواست مهندسان نقشه‌بردار از دکتر حناچی شهردار تهران

دسته: اخبار , اطلاعیه ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۲ آذر ۱۳۹۷

متن این بیانیه که به طور مشترک توسط جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران و شرکت تکنو و خیریه همگام تهیه شده، در بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک رونمایی و با حمایت مهندس مؤمنی مقدم رئیس جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران و دکتر شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، با استقبال مهندسان نقشه‌بردار و بسیاری از دست‌اندرکاران این رشته مهندسی و مدیران و مسئولان قرار گرفت.

🔹جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران، از کلیه مهندسان نقشه‌بردار دعوت به عمل می‌آورد تا با حضور در نمایشگاه ژئوماتیک و اعلام حمایت از این بیانیه در مسیر تحقق جایگاه مهندسی نقشه‌برداری همراهی بفرمایند.

🔸قابل ذکر است که بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک و سومین همایش ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی، تا روز جمعه، دوم آذرماه در محل سازمان نقشه‌برداری کشور برقرار است.

💢متن این بیانیه بدین شرح است:

به نام خدا
جناب آقای دکتر پیروز حناچی
شهردار محترم تهران

موضوع: لزوم به‌کارگیری خدمات مهندسان نقشه‌بردار ذی‌صلاح در هم‌سطح‌سازی معابر در راستای افزایش امنیت تردد و ارتقای فرهنگ تعامل با معلولان و توان‌یابان

با سلام و احترام؛
و ضمن عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای حضرتعالی در اداره شهر تهران به‌عنوان شهرداری متخصص و متعهد؛

همان‌گونه که مستحضر هستید، بیش از ۱۱ درصد جمعیت شهروندان دارای درجاتی از معلولیت هستند. هرچند اصلی‌ترین موضوع در تعامل با توان‌یابان، شناخت توانایی‌های ایشان و درونی شدن فرهنگ برخورد صحیح با توان‌یابان و رعایت حقوق‌شان در جامعه است؛ اما ازجمله حقوق این بخش بزرگ از شهروندان برای زیست اجتماعی در شهر و یکی از خدمات شش‌گانه برنامه توان‌بخشی مبتنی بر جامعه (CBR)، مناسب‌سازی محیط زندگی برای معلولان است. به‌علاوه مخاطب مناسب‌سازی فضاهای شهری، نه تنها معلولان نشسته بر ویلچر، بلکه بیش از ۳۰ درصد جامعه هستند که به دلایل مختلف در استفاده از فضاهای شهری با مشکلاتی مواجه هستند. لذا این وظیفه‌ای همگانی است که نسبت به تأمین نیازهای این بخش از جمعیت و فراهم کردن فضاهای شهری برای حضور و فعالیت این مخاطبان، تلاش کنیم.
از سویی طرح هم‌سطح‌سازی معابر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف در راستای سهولت تردد معلولان و شهروندان کم‌توان (سالمندان، کودکان و غیره) شناخته می‌شود و این موضوع از وظایف اصلی شهرداری‌ها در راستای تحقق بخشیدن به شعار #شهری_برای_همه محسوب می‌گردد.
از آن‌جا که ارائه خدمات فنی مربوط به این موضوع مطابق ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و شرح خدمات جداول ۱۵ و ۱۷ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در حوزه صلاحیت مهندسان نقشه‌بردار دارای پروانه اشتغال مهندسی می‌باشد و این گروه از مهندسان می‌توانند نقش به‌سزایی در ارائه خدمات تخصصی در راستای مناسب‌سازی و بهبود فضا و سیمای شهری ایفا کنند، از این رو ما امضاکنندگان این نامه خواهشمندیم ترتیبی اتخاذ فرمایید تا نسبت به استفاده از توان‌مندی مهندسان نقشه‌بردار ذی‌صلاح در خصوص اجرای طرح فوق‌الذکر اقدام مقتضی به عمل آید؛ تا همه بتوانیم راحت‌تر در #شهری_برای_همه زندگی کنیم.

با سپاس فراوان
امضاکنندگان نامه

گزارش تصویری از امضاء کنندگان این بیانیه:

🔹دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک و سومین همایش ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی ضمن حمایت از بیانیه مهندسان نقشه‌بردار، خطاب به دکتر حناچی، شهردار تهران گفت:

“بسمه تعالی
جناب آقای دکتر حناچی
شهردار محترم تهران
سلام
به موضوع رسیدگی و هر کمکی از سازمان برنامه و بودجه کشور در تامین اعتبار مورد نیاز است، اعلام تا مساعدت لازم معمول گردد. این نوشته به منزله اهمیت و ضرورت موضوع محسوب می‌گردد.
محمدباقر نوبخت
مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور”

🔹دکتر شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در بازدید از بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک و سومین همایش ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی ضمن حمایت و امضای بیانیه مهندسان نقشه‌بردار، با تاکید بر توانمندی مهندسان نقشه‌بردار و صلاحیت‌های این تخصص در تسهیل زندگی معلولان و کم‌توانان در زندگی شهری گفت:

“باسمه تعالی
توانمندی‌های مهندسان نقشه‌بردار قطعاً در مدیریت شهری نقشی ممتاز است. اگر از ظرفیت این رشته به‌درستی و با توجه به صلاحیت‌های حرفه‌ای مهندسان استفاده شود، تسهیل زندگی آحاد مردم ازجمله افراد کم‌توان و معلولان جسمی و حرکتی را نیز به همراه خواهد داشت.”

🔹مهندس مؤمنی مقدم، رئیس جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران گفت:
▪️پیاده‌رو طبیعی‌ترین و قدیمی‌ترین شکل جابجایی مردم در شهر است، پس باید ایمن‌ترین و آسان‌ترین روش جابجایی باشد اما وضعیت بغرنج تهران در پیاده‌راه‌سازی به مرحله بحرانی رسیده و اختلاف سطح‌های غیراستاندارد وموانع مختلف عملا عرصه را برای تردد عابران تنگ و برای افراد کم‌توان و معلول غیرممکن ساخته درحالی که متخصصان این تشکل مهندسی از توانمندی بالقوه‌ای برای حل این معضل برخوردارند.

“باسمه تعالی
جناب آقای دکتر حناچی
شهردار محترم تهران
باسلام
انسان محور بودن شهر یکی از مهمترین شاخصه‌های شهرنشینی است، اما متأسفانه در حال حاضر پیاده‌روهای معابر شهر تهران وضعیت نامناسبی دارند، به‌گونه‌ای که حتی تردد عابران عادی در مسیر پیاده‌روها به‌سختی و به‌طور گسسته انجام می‌شود، امیدوارم جنابعالی با درایتی که به نقش متخصصان رشته مهندسی نقشه‌برداری و توانمندی ایشان در حل این معضل شهری دارید، گامی بلند در راستای تکریم شهروندان بردارید.”

🔹 دکتر جمور، معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور

🔺پروفسور محمدرضا سحاب، پسر عباس سحاب، نوه‌ی ابوالقاسم سحاب، پدر کارتوگرافی و نقشه‌نگاری ایران

🔺دکتر نوبخت، مهندس پیری‌وردین و مهندس یزدانی، دبیر و اعضای کمیته اجرایی تهیه نقشه‌های و تفکیکی سازمان نظام مهندسی ساختمان

🔺اعضای کمیسیون تخصصی نقشه‌برداری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

🔺 اعضای روابط عمومی و رسانه جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران

 

➕روابط عمومی جامعه بدین وسیله اعلام می‌دارد که طومار بیانیه این تشکل خطاب به شهردار تهران، مبنی بر لزوم به‌کارگیری خدمات مهندسان نقشه‌بردار ذی‌صلاح در هم‌سطح‌سازی معابر در راستای افزایش امنیت تردد و ارتقای فرهنگ تعامل با معلولان و توان‌یابان تا روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه در نشانی دفتر جامعه قرار دارد.

➕جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران، از کلیه مهندسان نقشه‌بردار دعوت به عمل می‌آورد تا با حضور در محل دفتر این تشکل و اعلام حمایت از این بیانیه در مسیر تحقق جایگاه مهندسی نقشه‌برداری همراهی بفرمایند.

 


نوشته شده توسط:نویسنده - 118 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۰
برچسب ها: