صدور خدمات فنی و مهندسی سازمان نقشه برداری کشور به شمال عراق

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۴ دی ۱۳۹۷

♦️در سفر هیات اعزامی ایران به سلیمانیه عراق کلید خورد:
صدور خدمات فنی و مهندسی سازمان نقشه برداری کشور به شمال عراق

در راستای ارتقاء روابط چندجانبه با کشور عراق و لزوم بازگشایی مجدد بازارچه سیف سقز از طریق مذاکره با مقامات عراقی و نیز انعقاد تفاهم نامه‎های اقتصادی، به دعوت رسمی مقامات استان سلیمانیه عراق، هیأتی بیست و دو نفره از کشورمان با برخی مسئولین شهر سلیمانیه در کشور عراق دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسه مهندس رفیعی میرزا مدیرکل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور به عنوان نماینده سازمان نقشه برداری کشور از توان‌مندیهای ایران در این زمینه و آمادگی لازم برای ارائه خدمات فنی و مهندسی بخصوص عکس‌برداری هوایی، تهیه نقشه‌های پوششی و شهری از مناطق شمالی عراق، احداث و راه‌اندازی ایستگاه‌های دائم GPS و همچنین ایجاد و گسترش شبکه های ارتفاعی مبنایی با مشارکت بخش خصوصی و نقش آنها در مطالعات و اجرای پروژه های عمرانی سخن گفت.

گفتنی است در طول حضور چهار روزه هیات ایرانی در سلیمانیه عراق، شش کمیته کاری مشترک در بخش زیرساخت ها، کشاورزی، توسعه مرزها، سرمایه گزاری و مباحث ورزشی و فرهنگی تشکیل شد. در بخش زیر ساخت‎ها مسائل مربوط به عمران و آبادی از جمله بررسی وضعیت نقشه برداری موجود، شبکه های مبنائی مسطحاتی و ارتفاعی در استان سلیمانیه، مورد بحث قرار گرفت. برآورد نیازهای منطقه‎ای عراق برای صدور خدمات فنی مهندسی در زمینه نقشه برداری و اطلاعات مکانی از ایران و استفاده از توانمندی های سازمان نقشه برداری کشور و بخش خصوصی نیز در این جلسات بررسی شد.
مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب به عنوان یکی از اعضای کمیته زیرساخت‎ها، در این باره اظهار داشت: با توجه به فقدان شبکه های مبنائی مسطحاتی و ارتفاعی، همچنین عدم نقشه های پوششی و شهری در استان سلیمانیه، لزوم ایجاد ایستگاه های دائمی GPS ، شبکه های مبنائی و ارتفاعی، تهیه نقشه‌های مورد نیاز با استفاده از عکس های هوائی جهت اجرای دقیق پروژه های عمرانی و مطالعه حرکات پوسته زمین در عراق از اهمیت بالایی برخوردار است.

 


نوشته شده توسط:نویسنده - 114 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها: