مصاحبه ماهنامه فژه سنج با اعضای هیئت مدیره و روسای کمیته های جامعه مهندسان نقشه بردار ایران

دسته: اخبار , گزارش های تصویری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۵

هفته گذشته ماهنامه تخصصی فژه سنج مصاحبه ای را منتشر کرد که در آن اعضای هیئت مدیره و روسای کمیته های جامعه مهندسان نقشه بردار ایران به سوالاتی در خصوص اهداف جامعه پاسخ دادند.
متن کامل این مصاحبه را میتوانید در نشریه فوق مطالعه نمائید. اما در اینجا به بخشهایی از آن اشاره خواهیم نمود :

 

mosahebeh_fojesanj_95_07

مهندس سیدین:
مواردی مثل تهیه شرح وظایف در نظام ساختمان، تهیه تعرفه جدید در معدن، اصلاح و تهیه شرح وظایف در آیین‌نامه تشخیص صلاحیت، اصلاح و اظهارنظر در آیین‌نامه ارجاع کار عضویت در نظام کشاورزی، فعالیت مستمر در جامعه مهندسان مشاور برای تشخیص صلاحیت، و همکاری با وزارت علوم در اصلاح سیلابس رشته، معرفی روش‌ها و فن‌آوری‌های جدید در رشته به اعضا، و رصد اخبار قوانین و مناقصات مرتبط با رشته و واکنش متناسب جهت اعلام‌نظر، اطلاع‌رسانی یا هشدار، از دستاوردهای جامعه است.

 

مهندس غریب‌نواز:
متأسفم که با وجود آن که بارها این موارد را گفته‌ایم، باز جوان‌ترها می‌گویند جامعه برای ما چه کرده است!

مهندس متقالچی:‌
جامعه، تنها تشکل حرفه‌ای مهندسان نقشه‌بردار است که هم از وزارت کشور پروانه دارد، و هم دراداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است، و هم عضو فدراسیون بین‌المللی نقشه‌برداران (FIG) است.

مهندس مجدآبادی:
بعضاً جوان‌ترها گمان می‌کنند که رشته نقشه‌برداری از ابتدا از رشته‌های نظام مهندسی ساختمان بوده است، و شرح خدمات آن نیز نوشته شده بوده است. بنابراین می‌پرسند پس جامعه چه کاری کرده است؟! عضویت در نظام مهندسی ساختمان خودش قدم بزرگی بوده است که برداشته شده است

مهندس غریب‌نواز:
کار جامعه پیگیری برای اصلاح قوانین به نفع نقشه‌برداران است. کار جامعه این نیست که به اعضای خود ارزاق یا مسکن یا پول بدهد. ما در جامعه پیگیر هستیم که قوانین را به‌نحوی اصلاح کنیم که به نفع نقشه‌برداران باشد.

مهندس سیدین:
مزیت جامعه به‌عنوان یک تشکل غیر دولتی و غیر انتفاعی، این است که هیچ اعتباری از هیچ نهاد دولتی دریافت نمی‌کند و به همین خاطر کاملاً مستقل است و می‌تواند انتقاد خود را نسبت به همه دستگاه‌ها به‌راحتی مطرح کند.

مهندس متقالچی:
باید از کسانی که می‌پرسند جامعه به ما چه خدماتی ارائه می‌دهد، متقابلاً پرسید که شما برای جامعه چه می‌کنید؟! آیا برای حضور در جامعه و در نشست‌ها و فعالیت‌های آن وقت صرف می‌کنید؟

مهندس سیدین:
جامعه اصلاً چنین نگاهی ندارد که بخواهد فضا را برای دیگران ببندد. باید همه اجازه بدهیم که فرصت برای دیگران هم فراهم باشد.

مهندس غریب‌نواز:
شرط پرداخت سه سال متوالی حق عضویت برای کاندیداتوری در انتخابات هیئت‌مدیره را ما نگذاشتیم، بلکه وزارت کشور این موضوع را برای درج در اساسنامه به ما ابلاغ کرد.

مهندس سیدین:
هر سیستمی به بهبود مستمر نیاز دارد. جامعه هم به دنبال بهبود مستمر است تا در آینده بهتر عمل کند.


نوشته شده توسط:مدیر - 21 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۱
برچسب ها: