کمیته تجهیزات ژئوماتیک

به نام خدا

معرفی کمیته صنف تجهیزات نقشه‌برداری جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران

   یکی از اهدافی را که جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران از بدو تأسیس تاکنون دنبال کرده است، آشنایی کاربران آن در سراسر کشور با شاخه‌های مختلف این حرفه می‌باشد تا با حفظ رعایت چهارچوب قوانین جمهوری‌اسلامی ایران بتواند با اخذ تدابیر لازم نیازهای این جامعه را پیگیری و آسیب‌شناسی کنند و حتی‌المقدور در رفع موانع آن تا ارتقاء بیشتر این حرفه انجام وظیفه نماید.

در بیان بسیاری از فعل و انفعالات جاری که با اغلب ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط با این حرفه داشته‌ایم توفیقات چشمگیری به همراه داشته است، لاکن در سال‌های اخیر یکی از شاخه‌هایی که علیرغم حساسیت بسیار بالا مغفول مانده بود تجهیزات نقشه‌برداری می‌باشد.

خوشبختانه در سال ۱۳۹۱ با ایجاد کمیته صنف تجهیزات نقشه‌برداری توانستیم این خلاء را تا حدودی طبق اساسنامه و مرامنامه تنظیمی برطرف نماییم و این جامعه لازم می‌داند کلیه سازمان‌های تحت پوشش دولت و سایر بخش‌های خصوصی را از وجود این کمیته با توضیحات مختصری به شرح ذیل مطلع نماید.

همانطور که استحضار دارید تنوع ساخت وتولید ابزار مهندسی نقشه‌برداری از یک طرف و واردات این تجهیزات از طرف دیگر ضرورت هرچه بیشتر آشنا شدن با انواع تکنولوژی این حرفه و تولید‌کنندگان معتبر آن از کشورهای مختلف و کاربرد آن در امر مطالعات پروژه‌های عمرانی، صنعتی و غیره، امری اجتناب‌ناپذیر است و چون معمولاً کاربران این تکنولوژی در سازمان‌های مختلف، اعم از بخش‌های دولتی و خصوصی همواره خریدهای خود را به صورت استفاده از وندور لیست‌های درون سازمانی و موردی انجام داده و به‌دلیل بی‌اطلاعی از مرجع مورد وثوق٬ از کانا‌ل‌های غیرحرفه‌ای ابزار مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند که مجموعاً این انتخاب بی‌نقص نمی‌باشد.

جهت رفع این نقیصه همانند سایر تخصص‌ها نیاز به یک اتحادیه یا تشکل صنفی بوده که تأسیس آن به ‌دلیل محدودیت تعداد اعضاء از طریق وزارت کشور امکان‌پذیر نشد و بهترین جایگاه این در زیرمجموعه جامعه مهندسان نقشه‌برداری تشخیص داده شد تا به عنوان یک مرجع قابل اطمینان، متقاضیان، این‌گونه ابزارها را در قالب یک استاندارد بین‌المللی مورد تأیید قرار دهند تا استفاده‌کنندگان با اطمینان خاطر بیشتری از نظر کیفی، تکنولوژی، قیمت کالاهای مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

به عنوان مثال می‌توان به کاربری ساز‌مان‌های ذیل اشاره نمود:

  • در حوزه‌های زمین‌شناسی و معادن  چه نوع ابزارهایی جهت پایش، اندازه‌گیری میزان استحصال
  • در امور باستان‌شناسی و میراث فرهنگی چه نوع تجهیزاتی جهت سه‌بعدی سازی و مدل کردن برای مرمت آثار
  • در مطالعات شهری    چه نوع نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی برای توسعه شهری و هدایت توریست‌ها
  • در مواقع بحران‌ها و حوادث مترقبه    از چه فناوری‌هایی برای برآورد سریع نتایج مورد نظردر مناطق بحرانی
  • در پروژه‌های زیربنایی همچون نیرو، حمل و نقل جاده و ریلی  چه محصولاتی برای آماده‌سازی پروژه‌ها
  • در مطالعات ساحلی و فراساحلی  چه نوع تکنولوژی برای اندازه‌گیری و اجرا
  • و ۰۰۰

   کلیه این کاربران می‌توانند از طریق این کمیته راهنمایی گردند چرا که این کمیته متشکل از شرکت‌های ارائه‌دهنده در زمینه‌های مختلف این‌گونه تجهیزات از برندهای مختلف همچون نقشه‌برداری هوایی، زمینی، زیرزمینی، دریایی، پهبادهای نقشه‌برداری، فتوگرامتری برد کوتاه و بلند به همراه سخت‌افزارها و نرم‌افزارها  می‌باشند که ضمن مشاوره رایگان لازم به کاربران این تجهیزات، آن‌ها را برای یک انتخاب مناسب راهنمایی می‌کنند. این کمیته علاوه بر مشاوره، انتخابی را برای کاربران فراهم می‌نمایند تا ضمن انتخاب مناسب از سایر تعهدات، پشتیبانی‌های بعد از خرید نیز به نحو شایسته بهره‌مند شوند.

بدیهی است این کمیته جهت حمایت از مصرف‌کننده در هر مرجعی٬ آمادگی پیگیری درخواست‌ها و شکایات کاربران محترم را دارد.

امید است با این مختصر توضیح توانسته باشیم در شناخت این بخش از نیاز جامعه مهندسی نقشه‌برداری جامعه موثر بوده و در همکاری‌های آتی توفیق بیشتر داشته باشیم.

مرام نامه کمیته :

آئین نامه داخلی کمیته :